Domů Nahoru Havárie Moje modely SOMík PETARDA TORO na stromě Nové TORO Letiště Blitz Noční létání Letiště 2 Benji Staženo


Nové číslo RC Revue - tam byla nádherná autíčka (TOYOTA Landcruiser) - Z-RACER. V RC modelech zase PoolJjet - vodní skútřík do bazénu (28cm, 300g). Venku zase vedro jak blázen, dcera v bazénu a co já tam? No a bylo to. 28cm a 300g se mi zdálo na malé kulaté zahradní bazény celkem dost. Takže jsem se vrhl na výpočty a hydrodynamické tabulky :-). Po 3 minutách vznikla koncepce. Placaté dno = pramička, aby se to nenaklánělo, délka cca 20cm (pro SPEED 280ku co mám doma jsem si na míň netroufal), v přední části trochu vyšší, aby se tam SPEED vlezl. Trup z laminátové desky tl. 0,8mm a pokud možno úplně vodotěsný. RC výbava - to nejmenší co se doma našlo = AKU 7x 110mAh, servo Hitec HS50, přijímač Graupner XP10, regulátor MGM 6A. Nahrubo si trup vystřihnout z papíru a pak už "naostro" z laminátu.Ošmirglovanou a odmaštěnou plochu jsem lepil vteřiňákem s tím, že dno přesahovalo asi o 3mm na každé straně přes bočnice a lepidlo "vyplňovalo" hranu (přechod). Kvůli rychlosti jsem to vždycky přestříkl aktivátorem. Až v průběhu lepení jsem se rozhodl, že kvůli designu trochu zkosím bočnice ve špici, takže jsem je z každé strany asi o 1,5cm stáhl k sobě. Na papírovou bočnici (původní šablonu) jsem položil motorek a v ohybu přídě ho posouval tak, aby souosost mezi jeho hřídelkou a hřídelí k vrtuli byla co nejlepší. Vrtulku jsem se rozhodl tak maximálně o průměru 25mm (mám jich několik v šuplíku) no a z toho vyplynul i úhel, umístění a průsečík se dnem trubičky pro hřídelku vrtule (vím že to má určitě nějaký odborný název, ale zrovna teď jsem ho zapomněl ). Ty trubičky jsou plastové (to bude možná chyba) zbytky z bowdenů. Do nich celkem přesně pasují i špice z kola (s trochou té vodovzdorné vazelíny). Ta samá trubička je použita i pro kormidlo. To jsem udělal raději větší (zvyk z 3D letadýlek kde se to vždycky hodí). Páka kormidla je "navlečena na osku a stažena mezi dvě matičky M2. Na záď (jak se to sákryš řekne?) jsem oboustrannou samolepkou přilepil servo a bez vidliček - jenom zalomeným drátem (místo vidliček) propojil páky.

 

Motor jsem usadil mezi dva balzové hranolky 5x5x15mm (ve finále je navíc zespodu přilepen oboustrannou páskou a shora přitažen napnutou gumičkou). Protože jsem si nachystal krátkou hřídelku k vrtulce, byly pokusy se "kardanem" z bužírek a silikonových hadiček problematické = při vyšších otáčkách se hadička překroutila (udělala na sobě uzlík), nebo se uvibrovala a nebo něco jiného. Pomohl zase šuplík s "originál" Graupner lodněmodelářským kloubem. Ten je zatím bez problémů.

RC výbava - protože nemám až tak moc regulátorů navíc a používám jeden z mini Tornáda, nechávám na něm připájené původní kablíky a při výměně je na motorcích přeletovávám. To sem píšu proto, protože je na fotkách vidět, že jsou "zbytečně" dlouhé. Ale i tak - regulátor co nejblíže k motorku, přijímač co nejdál od všeho. Jo, ještě anténka - z ocelové struny 0,3mm (na konci udělat očko, neb to děsně píchá - hlavně do očí) je provizorně zapíchlá do kousku gumy na gumování (přilepené vteřiňákem ke dnu). Nabít baterky a provizorně přelepit příď a jde se na zkušební plavbu.

PLUJE TO!!!

Drobné úpravy - finální přilepení antény, "sucháč" na akumulátorky, lepší umístění regulátoru a přijímače...

 

Z konstrukčních věcí zbyla paluba. Tu jsem udělal přiložením "vzhůrunohama" na laminát 0,3mm a obkreslením tvaru trupu. Opět s přesahem cca 2-3mm jsem to obstřihl. Abych se, až všechno slepím, dostal dovnitř, tak je ve středu paluby vystřižen "šišoidní" otvor tak, aby nikde nebyla paluba užší, než cca 1,5cm. (snad to jde pochopit z fotek = obrys je trošku vidět načrtnutý tužkou). Nastříkání a přilepení paluby (tentokrát tavným lepidlem z důvodu rozebiratelnosti), pár samolepek a dílo je téměř hotovo!

Trošku vyvážit a provizorně přelepit otvor v palubě izolepou (je to téměř vodotěsné)).

 

Na 1/4 plynu se to sotva hrne, na 1/3 plynu se příď skoro zapichuje do vody a vlnek. Na palubě je sice sucho, ale při ostrých zatáčkách je její úroveň tak max. 10mm nad vodou. 2/3 plynu - a SOMÍK přechází do kluzu!!!

Je pravda, že i bazén o průměru 6m je téměř málo. Poloměry zatáček jsou sice tak 1,5m ale při tom rejdění se to skoro nedá stihnout. Ještě jsem to neměřil, ale zhruba 5 minut na jedny baterky to určitě jede.

video1 (1,3MB) celkem málo kvalitní MPEG

 

Další plány jsou: 

- Dokončit palubu (předpokládám, že budu přikládat normální měkkou průhlednou fólii [např. ze školních obalů a složek] na nějakou lepivou vrstvu [možná na oboustrannou izolepu] a taky možná, abych to nemusel pořád odlupovat vyvedu konektor na nabíjení AKU vodotěsně někam ven.

- Vyměnit lodní třílistý šroub za dvoulistý "závodnický". Možná vyšší odběr, ale kluz určitě přijde dřív.

- Postavit ještě aspoň 2 kusy. To bude aspoň poježděníčko.